ana sayfa > Bilgisayar > Güncelleme

Güncelleme

Cuma, 31 Eki 2008

Nazar değdi, üç gün arayla gönderdiğim iki yazıdan sonra iki aylık bir ara verdim yazılarıma. Yerseniz, zira ben yemedim, üşengeçlikten oturup da buraya bişeyler yazmaya elim gitmedi bir türlü. Neyse, kısmet bugüneymiş. Buraya yazsam gayet güzel olacak, ama artık maalesef unuttuğum birçok olay oldu bu arada. Yine de aklıma gelenleri yazayım:

  • Projeyi Bitirdik: Yılbaşından beri üzerinde uğraştığımız S7-PCT (ne biçim bir isimse) bitti, son testler yapılırken biz de Türk çalışanlar olarak İstanbul’a geldik.
  • UML Eğitimine Katıldık: İstanbul’a gelişimizin ilk haftasında evoline’da UML ile nesne yönelimli programlama (bak Türkçesini pek kullanmıyorum, bu da acayip geldi) eğitimi aldık. Yeri gelmişken eğitmenim ve hemşehrim Halil Bahadır’a emeği ve verdiği notlar için teşekkür ediyorum.
  • Tatile Çıktık: Tam zamanına denk getirdik, eğitimden sonra bir hafta izin aldık. Bu sayede Ramazan bayramını sevdiklerimin yanında (maalesef hepsinin değil) kutlamış oldum. Son anda direkten dönen bir Büsas ile Sharm El Şeyh olayı oldu, sineye çektim, başka zamana inşallah. Manavgat da fena değildi. Mevsim izin verdi, denize girme şansım oldu bolca.
  • Gökçen’i Evlendirdik: Tatilden sonraki cumartesi günü (4 Ekim) 10birAForever’dan Gökçen’i evlendirdik. Lise grubundan 10 civarı arkadaş ile bir araya geldik. Ailelerimiz bunca yıl sonundaki bağlılığımıza bir anlam veremedi, bu kadar kişinin nasıl toplandığına şaşırdı. Tamam, belki ilk gelinimiz (hatta ilk evlenenimiz) Gökçen’di, bunun etkili olma ihtimali var; ama yine de bundan sonra da bir şekilde toparlanacağımıza inanıyorum ben. Bakalım sırada kim var?
  • evopro Çalışanı Oldum: evoline TR’den evopro’ya geçtim. Evrak işleri nedeniyle Budapeşte’ye gittim. Bir günlüğüne de olsa Budapeşte’yi görme fırsatı yakaladım. Geçişin sebebi şu yazımda da bahsettiğim gibi askerliği ertelemek üzerine. Aynı ofiste çalışmaya devam edeceğim yoksa.
  • Geri Döndük: Ofiste yeniden çalışmaya başladık. Projenin acayip birkaç hatasını günler süren çabalar sonucu tekrarlayabildik. Gerçekten hataların ortaya çıkması için baya uğraşmak gerekiyor, ama hatalar programın kapanmasına neden olduğu için düzeltmemiz gerekiyordu. Hata kaynağı kullandığımız paket olunca ve paketin düzeltilmesi için yeterli vakit olmadığından programımızı hata çıkmasını engelleyecek şekilde yeniden düzenledik, hatanın tam anlamıyla kapatılmasını bir sonraki versiyona bıraktık. Şu anda program kabul testinde, ondan geçersek 1.0 versiyonumuzu çıkarmış olacağız. Bu arada S7-PCT, “Step 7 Port Configuration Tool” şeklinde bir açılıma sahip. Siemens’in SIMATIC genel otomasyon uygulama bütününe IO-Link desteği kazandırıyor.
  • v2.0’a başladık: Bir sonraki sürümümüz olan 2.0 için geliştirme yapmaya başladık. Bu sürümle birlikte S7-PCT heyecan verici birtakım özelliklere sahip olacak. Desem de inanmayın, muhtemelen adını biraz önce duymuş olduğunuz bir programın yeni versiyonun özellikleri muhtemelen sizi ilgilendirmiyordur 🙂 . Bu sözümden projemi ve yaptığım işi küçük gördüğüm sonucu çıkarılmasın, şu anda piyasada benzeri olmayan bir uygulama geliştiriyoruz; gerçek kullanıcılarımız ve diğer IO-Link sensör üreticileri de dört gözle programın çıkmasını bekliyorlar. Bu versiyonda zaman sınırımız bizi bir hayli zorlayacak gibi. Bu arada projenin Türkiye’ye taşınmasını gerçekleştirmek ve bize de taze kan olmak amacı ile Hakan aramıza katıldı. Projenin Türkiye takımını oluşturacak iki arkadaşımız (Burcu ve Emre) da pazartesiden beri bizimle birlikteler, projeyi hızla öğreniyorlar, yakında geliştirmeye de başlarlar.
  • O2 ile İkinci Raund’u Yaşadım: Şu yazımda da bahsettiğim üzere eve O2’dan internet bağlatmak istemiştim. Uzun bir süre bekledikten sonra iptal ettirmiş ve konuyu kapatmıştım. O2 için konu kapanmamış, bunu öğrendim. Bunun hakkında ayrıntılı bir şekilde bir yazı daha yazmak istiyorum, o yüzden şimdilik burada bu konuyu kapatıp sizleri heyecan içinde bırakalım. Ya da her ihtimale karşın acı son ile karşılaşmayacağınızı yazayım da şimdi ayrıntılı yazıyı yazmaya üşenirsem meraktan çatlamayın 😛 .
  • XSLT Öğreniyorum: Projeyi oluşturan zorlu kısımlardan biri IO-Link cihazlarını programımızdaki kataloğa eklemek, daha sonra çıkacak olan cihazların da kataloğa eklenmesine imkan sağlamak. Katalogdaki cihazlar daha sonra projelerde kullanılabiliyor. Cihazların her birinin IODD adı verilen XML tabanlı bir dilde tanımlama dosyaları bulunuyor. Bunlar kataloğa eklenmeden önce bir dizi çevrim işleminden geçiyor. Bu çevrim işi önemli, zira kulllanıcı yanlış çevrimlerin sonucunu kataloğa eklenemeyen ya da eklense bile düzgün görüntülenemeyen ve ayarlanamayan cihazlar olarak görebiliyor. Çevrim için XSLT kullanılıyor. v2.0 ile birlikte çevrimi yapma işini, yani bu XSLT’lerin geliştirilmesini üstlendim. Şu anki XSLT dosyaları bazı IODD’ler için hatalı sonuçlar üretebiliyor, aynı zamanda IODD’de tanımlanmış olan bütün özellikler halen desteklenememekte. Geri dönmemizle birlikte programın yardım kısmıyla ilgili küçük bir işte XSLT kullanmıştım, aslında bu işi kendime biraz XSLT öğrenmek için bulmuştum. Ancak bu kadar kapsamlı bir çevirim için halen yeterli XSLT bilgisine sahip değilim. Ben de öğrenmeye başladım tabii.
  • evonet’in İkinci Sayısını Çıkarıyoruz: Şirket dergimizin ikinci sayısını çıkarmak için çalışmalara başladık. Bu sayıda sadece editörlük olarak bir yardımım olacak. Belki sonraki sayıda yazarım bir şeyler. Bir de, dergimiz basılacak. İlk sayı basılmadan önce tekrar bir mizanpajın elinden geçecek.

Bütün bu yazdıklarımın yanında birkaç işle daha uğraşıyorum bu günlerde. İşler tam bitsin, belki onları da yazarım burada…

Bilgisayar ,