ana sayfa > Ivır zıvır > Özetin Özeti

Özetin Özeti

Çarşamba, 30 Tem 2008

Siteyi son güncellememden bu yana yaptıklarımdan ve yazmak istediklerimden aklımda kalanlar şunlar:

Rock im park‘a gittim. Bu festivali özellikle uzun uzun yazabilmek için güzel bir zaman arıyordum en başlarda. Sonra zamanım olmadı, bir de unuttum tabii yazacaklarımın bazılarını. Festival nedir, ne değildir görmüş, yaşamış oldum. Bir de Metallica başta olmak üzere bildiğim bazı ünlü grupları canlı canlı izleme şansım oldu tabii. Festivalin etkisinden uzun süre kurtulamadım, özellikle festivalden sonraki ilk birkaç hafta seyrettiğim grupların albümlerini dinleyip durdum.

Kız arkadaşımın mezuniyet balosu için haziran sonunda dört günlüğüne Türkiye’deydim. Özlem gidermiş oldum kalbimde yeri olanlar ile ama bu kadar kısa bir süre yetmedi maalesef. Hiç yoktan iyidir tabii…

Ailem Nürnberg’e geldi. 18 gün kalıp geçen pazarı pazartesiye bağlayan gece geri döndüler. Çook uzun zamandan beri söylediğim ve istediğim bir şeydi bu. Ancak annemin uçaktan korkması, babamın işlerini pat diye bırakıp gelememesi ve kardeşimin de okulu dolayısıyla ancak oldu. Sanırım lise başından bu yana birlikte tek seferde bu kadar uzun zaman geçirmemiştik. Lise ve sonrasında yatılı okumam ve yazları babam hariç ailenin yazlığa gitmesi bu durumun başlıca sebepleriydi. Ailem buradayken işe gitmeye devam etmem ve babamın daha yeni kasık fıtığı ameliyatı olmasından dolayı çok gezemedik. Olsun, bu bile yeterdi bana. Özellikle evde yalnızlık çok hoş bir durum değil, en azından benim için. Benden başka üç kişiyle evi paylaşıyor olmak bu nedenle büyük ve olumlu bir değişiklik oldu. Gezmeyi de bir sonraki gelişlerinde yapacağız…

Sahibi olduğum aydinfenlisesi.com alan adını zamansızlıktan ve üşengeçlikten dolayı başkasına kaptırdım. Bir süre önce kız arkadaşım sitenin artik erişilemez hale geldiğini söylemişti. Ben de alan adının kaydının  yenilenme süresinin geldiğini anlamış ama “Kim ne yapar ya bu adresi?” diyerekten bu işi sonra, ailemin Türkiye’ye geri dönmelerinin ardından yapmaya karar vermiştim. Bugün bu işi yapmak için bilgisayar başına geçtiğimde birkaç gün farkla alan adını başka birinin kaydetmiş olduğunu fark ettim. Kaydeden kişinin whois’deki mail adresine bir şeyler attım, bakalım ne cevap gelecek…

Onaylamam için mail adresime gelen spam yorumlardan bıktım, blog altyapım olan WordPress’e biraz önce Re-Captcha eklentisi kurdum. Bunun spamleri durduracağına inanıyorum. Bu arada çıkmış olan WordPress 2.6’yı gördüm. Yazdığım yazı sayısı kadar güncelleme yapmaktan sıkıldım, ama herhalde yine bir fırsatını bulduğumda geçerim yeni sürüme.

Sitede yazdığım yazıların sıkıcı derecede açıklamacı olduğu yorumunda bulundu kız arkadaşım. Bir açıdan kendisine hak veriyorum, ancak bu günlüğü tutma amacım daha önce de yazmış olduğum gibi aslında bir nevi daha sonra hatırlamak istediklerimi bir yere kaydetmek. O nedenle özellikle hatırlamak istediklerimi gerekli gördüğüm bağlantılarla birlikte yazıyorum ki birkaç sene sonra baktığımda yazıyı yazdığım anki duygularımı tekrar yaşayabileyim. Yazıları bu şekilde okuyanlar da varsa tabii ki memnun oluyorum.

Yine yazmayı planladığım, ancak başına bir türlü geçip de yazamadığım bir konu: Boğaziçi Bilgisayar’da okuyan alt dönemlerim projelerden faydalanıyorlarmış. Buna çok sevindim, en azından site amaçlarından birine hizmet ediyor. Projelerden yararlanan arkadaşların sitede yorumda bulunmaması da bir nebze anlaşılabilir, her ne kadar anonim bir isimle de yorum bırakabiliyor olsalar da… Ama bu kadar kullanan oldu, bir mail almadım ya projelerimle alakalı, ona şaşırıyorum. Bu konuda fırsatınız olursa teşekkür edin de biraz daha sevineyim kendi çapımda :). Projeler işinize yarıyorsa tabii… Ha, şimdi aklıma geldi, geçen aylarda siteyi görüp bana proje yaptırmak isteyen bir kişi aramıştı beni. Berlin’de yakalamıştı tam da. Tek bu istisna var doğrudan benimle iletişim kurma konusunda. (İsteği reddederek projeyi yapmamıştım.)

Biraz da şirket haberleri:

Askerlik işlerinde taklalar atmaya devam ediyoruz. Sanırım yakında gerçekten yurt dışında çalışmaya başlayabileceğim, bu da askerliğimin hem rahatça ertelenmesini, hem de üç sene sonunda bedelli askerlik yapmaya hak kazanmamı sağlayacak. Bu arada tabi yurt dışında çalıştığım bir yılı askerlik açısından baktığımızda çöpe atmış olacağız, çünkü ASAL‘a göre yurt içinde çalışıyorduk bu süre boyunca. Bundan sonraki paragraf mesaj başlığıyla alakalı olmamasına rağmen yanlış anlaşılmamak için buraya yazacağım:

Askerlik meselesi, üniversitedeyken hiç dert etmediğim bir konuydu. Zamanı geldiğinde altı ay ya da bir yıl, ne kadar yapmam gerekiyorsa yapmayı kafama koymuştum. Yüksek lisansa başvurmayı düşünmüyordum, ama fikrimi değiştirecek olsam bile bu, yüksek lisansın askerliği ertelemesinden dolayı olmayacaktı. Başka enteresan yollarla bir süre daha erteleme gibi bir şey de yapmayacaktım. Almanya’ya gelince de işler değişmedi aslında. Yine zamanı gelince gidip askerliğimi yapacağım. Ne olursa olsun, askerliği erteletene kadar burada kalacağım gibi bir düşüncem yok. Ancak yurt dışında çalışanlara verilmiş bir hak var ve bu haktan yararlanmak istemek de çok doğal diye düşünüyorum.

Çalıştığım projede teknik nedenler dolayısıyla bir erteleme oldu, görünüşe göre biraz daha olacak gibi. Projemiz görece küçük olunca da projenin bitime yakın olduğu bu aşamada sorumluluğa ortak olarak izin istemiyorum (Hoş, istesem de alamam herhalde zaten). Sanırım ilk defa yaz tatili yapamayacak, çok sevdiğim denize doyasıya giremeyecek, kumsalda biraz da olsa güneşlenemeyeceğim.

evoline TR olarak bir dergi çıkartmaya karar verdik. Ben de bir şekilde yayın kurulunun içinde buldum kendimi. Şu an dergide çıkacak olan yazıları okuyor, yazılardaki anlam, yazım ve noktalama yanlışlarını gidermeye çalışıyorum. Yani aslında bir nevi editörlük yaptığım söylenebilir, ama editörden daha az sorumluluğa sahibim, taşın altına elini koyanlardan biri olarak görüyorum kendimi sadece. Yazıları teker teker okumanın dışında çok aşırı bir çaba da sarf etmiyorum aslında, yanlışlar istemeden gözüme çarpıyor bile denilebilir. Ayrıca bu işe zaten Steps ve Derin‘den de alışığım. Bir de yazı yazdım dalışla ilgili. Dergi yayınlanınca burada da kendi yazımı yayınlayacağım.

Şimdilik bu kadar…

Ivır zıvır , , ,