ana sayfa > Bilgisayar > Itunes ile İnanılmaz Dakikalar

Itunes ile İnanılmaz Dakikalar

Çarşamba, 13 Ağu 2008

Windows için Amarok’u bekleyene kadar Itunes kullanıyorum. Bu konu hakkında birkaç ayrıntı ve neden şimdilik Linux kullan(a)madığım ile ilgili bir paragrafı şu yazıda bulabilirsiniz. Şarkılarım konusunda biraz titizim, fırsat buldukça özellikle sevdiğim albümlerin ID3 tag lerini doldurmaya çalışıyorum, albüm kapaklarını arıyorum.

Itunes, albüm kapağı konusunda süper bir anlayışa sahip. Kendisi Apple Store üyeliği olmadan albüm kapaklarını aramıyor. Apple Store’a üye olmak da normal yollardan sadece kredi kartı bilgileri verilerek yapılabiliyor (Anormal bir yol lazım olursa burada bulabilirsiniz.). Bunun ne kadar saçma olduğu konusunda siz düşünedurun, ben daha incileri dökmeye devam edeyim. Apple, dükkanlarını da bilgelere ya da ülkelere göre ayırmış, herhangi bir kredi kartı ile öyle her istediğiniz bölgeye üye olamıyorsunuz. Mesela, ben hala Türkiye’den aldığım kredi kartını kullanarak Almanya Itunes Store’a üye olamıyorum.

Bütün bunları niye anlattım? Konuya giriş yapmak için tabii. Geçen hafta aylardan sonra artık “Kredi kartı numaramı vermekten bir şey olmaz herhalde (inşallah)” diye düşünerek üye olmaya karar verdim. Bütün bu yukarıda yazdıklarımı yaşadıktan sonra Apple’ın Türkiye dükkanına üye olabildim. Artık albüm kapaklarını otomatik olarak bulabilecektim. Yani teoride. Pratikte ilk denememden sonra 3005 numaralı bilinmeyen hatayı aldım (Arama motorları için hatanın tam açılımı: Artwork for “” cannot be found. An unknown error occurred (3005).). Küçük bir araştırmadan sonra şu siteyi buldum. Anlaşılan o ki, Amerika Apple Store haricindeki bir Apple Store üyeliğinde albüm kapağı indirirken bu hata çıkabiliyor ve daha çözümü yok. Şimdilik çözüm olarak yukarıda linkini verdiğim anormal yol önerilmiş, yani ABD kredi kartı olmadan Amerika Apple Store’una üye olacağız.

Bütün bunları ne için yaptım: Albüm kapağı indirebilmek için. Peki, başarılı oldum mu: Anormal yol denendikten sonra göreceğiz.

Bilgisayar , ,

  1. şimdilik yorum yok.
  1. şimdilik geri bağlantı yok