ana sayfa > Bilgisayar > Yeni Projem

Yeni Projem

Pazar, 05 Tem 2009

S7-PCT’nin geliştirilmesini Türkiye’ye aktardığımızdan beri biz de takım olarak yeni projelere giriştik. Evosoft’un planı bizi başından beri PROFINET alanında yetiştirip Siemens’in bu taraftan gelecek projelerini üstlenebilmekti. Yeni projelerimiz bu plan doğrultusunda PROFINET üzerine oldu. Takım arkadaşlarımızdan biri doğrudan PROFINET geliştirme ofisinde çalışıyor. Diğer arkadaşlarla birlikte ben de başka bir proje için ofisimizden çalışmaya devam ediyoruz.

Proje aslında ilk aşamasında oldukça belirsizdi. Bir PROFINET sürücüsünü bir platformdan başka bir platforma aktaracaktık. Önceleri hedef platform Vista ya da Win7 olarak konuşuldu ama daha sonradan Windows Embedded CE 6.0 olmasına karar verildi. Şimdilik ilk adımları atıyoruz. Benim başından beridir görevim çalışma ortamını ayarlamak. Bu nedenle birkaç aydır kurulumlar ve ayarlarla boğuşuyorum diyebilirim. İlk önce Windows Vista ve 7’nin “checked” versiyonlarını indirip kurdum. Bu checked versiyon denilen şey Microsoft terminolojisinde hata ayıklama (debug) sembollerine sahip olan versiyon anlamında kullanılıyor. Bunları kurduktan sonra doğrudan işletim sistemi çekirdeğinden gelen mesajları görme imkanına sahip oluyorsunuz, ki bu da sürücü geliştirmesinde faydalı olabiliyor(muş). Debug penceresinden örnek bir görüntüyü aşağıya yapıştırdım (Windows 7 RC):

Win7Debug-1

Denemelerimin tamamını Vmware altında yaptığım için tahminen normalde çıkmayan bazı hatalarla karşılaştığım zamanlar da oldu. Örneğin Vista, normal çalıştırıldığında daimi mavi ekran veriyordu. Kernel debug modunda çalıştırıldığında sebebi anlaşılıyordu: Hata yakalanmış (debug assertion), devam et demeden ileri gitmiyor sistem. Aşağıda bunun da ekran görüntüsü var.

VistaDebug-2

Neyse, hedef sistem olarak Windows Embedded CE 6.0 (WinCE diyeceğim bundan sonra) seçilince yukarıda yaptıklarım biraz anlamlarını yitirdiler tabi. Bu sefer WinCE’yi Vmware üzerine kurmak ile uğraşmaya başladım.

Bir süre sonra farkına vardım ki WinCE konusunda internetteki bilgi yok denecek kadar az. Bir dizi Çinli internet sitesi çıkıyor google aramalarında devamlı. Durum o kadar vahim ki bu Çince siteleri Google translate ile okumak durumunda kaldım. Bu arada burada yeri gelmişken bir parantez açmak istiyorum. WinCE’nin hedef işletim sistemi olarak seçilmesinde bizim etkimiz sıfır. Hatta bana kalsa bu işe başlamazdım. Gerçek zamanlı ve/veya gömülü sistemler için çalışan daha özgür ve daha iyi birçok alternatif varken WinCE’yi bir platform olarak seçmek çok akıl karı bir iş değil bence. Bir de normalde Microsoft’un en büyük avantajlarından biri olan yaygınlık ve destek bu sistem için mevcut değilken yapılan iş biraz saçma kaçıyor. Ama tabii ki her zaman için geliştiriciler ile pazarlamacılar aynı fikirde olmayabiliyor. Para da pazarlamacıların elinde olduğu için bu tarz seçimler yapılabiliyor.

Neyse, bir süre uğraştırdı ama şu anda Vmware altında çalışan bir WinCE’miz mevcut. Yalnız bu sistem ethernetten debug edilme ihtiyacını karşılayamadığı için bir başka alternatif olan Virtual PC’ye yöneldim. Birkaç gün sonra ethernet debug desteği ile birlikte o da hazır hale geldi.

wince_vmware

Özellikle bu sanallaştırma yazılımları altında WinCE çalıştırma konusunda edindiğim bilginin diğer birçok geliştiriciye de yardımcı olabileceğini düşünüyorum. Bu işleri yaparken bir yandan da unutmamak için yaptıklarımı doküman haline getirdim. Proje liderimden de izin çıktı, onları da şöyle güzel bir makale haline getirip bir yerlerde yayınlayacağım. Normalde buraya İngilizce yazı yazmıyorum ama bu seferlik bir istisna yapabilirim.

Bu şekilde başlamış olduk projeye. Çalışma ortamı birkaç küçük testin ardından geliştirmeye hazır hale gelecek. Umarım sonu da başlangıcı gibi iyi olur.

Bilgisayar , , , , , ,

 1. Nahit Yılmaz
  Cuma, 14 Ağu 2009 zamanında 17:39 | #1

  Sevgili arkadaşım çok güzel bir çalışma olmuş. Şu yaptıklarını döküman halinde yayınlayacakmışsın. Bir an önce yayınlasan da biz de yararlansak

 2. Cumartesi, 15 Ağu 2009 zamanında 13:17 | #2

  @Nahit Yılmaz
  Merhaba,
  Beğenilerin ve proje ile ilgilendiğin için teşekkürler.
  Dokümanı yayınlamayı yapacak olduğumuz projenin geleceği belirsiz olduğu için bekletiyorum. Proje liderimden yayın için izin aldım ancak yine de birkaç aylık emeğimin paylaşımını işi aldıktan sonra ya da en azından alamayacağımız belli olduğunda yapacağım. Bu da ekim ortasını bulacak gibi görünüyor şimdilik.
  Konu ile ilgili teker teker soruların olursa cevaplamaya hazırım.

 1. şimdilik geri bağlantı yok